Koreli Netizenlerin Ünlüler Hakkında Yazdıkları Şeyler...


Şu yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki insanlar netizenler (yani internet kullanıcıları) Genelde Koreliler için kullanılan bu tabi zamanla Çinliler, Japonlar ve diğer asya milletleri için de kullanılmaya başlanmış. Şimdi Kore'de internet kullanımı bizim ülkeye oranla çok ileride. Ve Koreliler her şey hakkında internet üzerinden yorum yapmaya bayılan bir millet. Çok basit bir haber konusunun altında binlerce yorum olabiliyor, düşünün.

Kore'de abuk subuk haber yapma modası da çok. Sistar Soyu'nun 2 kilo fazlası varmış, Bigbang Daesung neden ithal araba kullanıyormuş, Han Ga In'in kocası neden şerefsizmiş tarzında haberler gırla yer alıyor. İnsanlar da sürekli bu haberlere yorum yapıyor. Böyle geniş ve ucunun nereye gittiğinin belli olmadığı sanal bir portalda netizenler zamanla güçleniyor. Güçlendikleri için de daha egoist, bencil ve acımasız oluyorlar. Büyük eğlence şirketlerinin internette yorumlara önem verdiğinin farkında vardıkları anda bunu kendi çıkarları, eğlenceleri ve manyaklıkları için kullanmaya başladılar.

Evet Netizenler güçlü, çünkü yaptıkları yorumlar, araştırdıkları şeylerle gruplara ağır darbe vurabiliyorlar. T-ARA'nın anlaşmasının ipal edilmesi, Eunjung'un diziden çıkarılması gbi etkenler hep netizenlerin başının altında çıktı. Kendileri evlerinde yüzleri gözükmeden klavyeye basarak yaptıkları yorumlarla tatmin olma çabasına girmiş insanlar. Onların yüzünden en ağır eleştirileri de idoller alıyor. Ben de netizenleri hangi idollere neden takık olduğunu yazmak istiyorum. Bütün bir liste çıkaramam, çünkü çok ama çok uzun sürer. Aklıma geldiği kadarını yazacağım, arada kendim yorum yapacağım. Parantez içine aldığım kısımları kendi yorumumdur, belirtmek isterim.Yorumlar

Popüler Yayınlar